Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

برنامه نویسی وب ، ماهیت زبان های برنامه نویسی وب مانند دیگر زبان های برنامه نویسی است با این تفاوت که سمت سرور تفسیر میشوند و خروجی آنها در مرورگرها نمایش داده میشود. توسعه وب سایت دارای دو رویکرد کلی طراحی وب (web design) برنامه نویسی وب (web programming) است که هر کدام از آنها دارای زبان های متعددی برای ساخت یک وب سایت هستند. برنامه نویسی وب را بطور دقیق تر میتوان در دو دسته برنامه نویسی سمت کاربر (client side) و برنامه نویسی سمت سرور (server side) ارائه کرد.

 

برنامه نویسی

برنامه نویسی سمت کاربر

این بخش از برنامه نویسی همان ظاهر و گرافیک سایت و تمامی بخش هایی است که به کاربر نمایش داده شده و کاربر با آن سرو کار دارد. اغلب طراحان صفحات اینترنتی بر روی برنامه نویسی سمت کاربر تمرکز دارند. رابط کاربری (User Interface) به کمک زبان های برنامه نویس سمت کاربر خلق می شود و پوسته اغلب صفحات وب سایت‌ها بر پایه همین زبان‌ها استوار است و در نهایت کدهایی که به کمک این زبان‌ها تولید می‌شود توسط مرورگرها تفسیر شده و سپس خروجی آن‌ها برای کاربران به نمایش درمی‌آید.

زبانهای برنامه نویسی سمت کاربر

  • (HTML (Hypertext markup language
  • (CSS (cascading Style Sheet
  • Javascript
  • jQuary

برنامه نویسی سمت سرور

پیش از بحث درباره برنامه نویسی سمت سرور، ابتدا باید با سه مفاهیم زیر آشنا شویم:

هاست (میزبانی وب): به فضایی اطلاق می‌شود که تمام فایل‌های وبگاه ما بر روی آن قرار دارد.

سرور: کامپیوتری است که کاربران در صورت اتصال به اینترنت می‌توانند به اطلاعات روی آن دسترسی پیدا کنند.

وب سرور: یک نرم افزار کامپیوتری است که درخواست‌های کاربران را از طریق پروتکل‌هایی نظیر Http را که بوسیله مرورگر ارسال می‌شود را دریافت می‌کند، صفحه درخواستی را یافت می‌کند و در نهایت صفحه‌ وب یافته شده را از طریق شبکه به مرورگر درخواست کننده می‌فرستد.

اگر بخواهیم با بیانی ساده کارکرد زبان‌های سمت سرور را تشریح کنیم باید بگوییم وبگاه‌هایی که صفحاتی پویا دارند و دائما در حال تغییر و تولید محتوا در صفحات هستند نیاز دارند این درخواست‌های خود را در قالب یک زبان به سرورانتقال دهند. به کمک این زبان‌ها سیستم‌های مدیریت محتوا به عنوان یک نرم افزار تحت وب تولید می‌شوند تا بتوانند این درخواست‌ها را برای گردانندگان وبگاه‌ها مدیریت کنند.

زبانهای برنامه نویسی سمت سرور

  • ASP.NET
  • PHP
  • Ruby
  • Java
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.